Hypancistrus sp. L270

28.10.2011 19:07

Jižní Amerika, Pará, Brazílie, Rio Curuná jeden z malých potoků mezi Rio Tapajós a Rio Xingú.

Hypancistrus L270 = L307 = LDA76 byl poprvé představen veřejnosti v roce 1998 v čísle 11 německého časopisu DATZ. Je další z řady menších hypancistrusů s červovitěliniovým zbarvením, který se i u nás občas objevoval v nabídkách importérů akvarijních ryb. Vzhledem ke skutečnosti, že momentálně není v seznamu ryb brazilské ochranářské organizace IBAMA (Instituto Brasileiro do Meio Ambiente e dos Recursos Naturais Renováveis) které je možné z Brazílie vyvážet, jsou nyní další importy tohoto "druhu" podobně jako mnoha dalších brazilských ryb úplně zastaveny.

 

Na zahraničních webech jež mají v diskuzních tématech určování druhů ("Welcher wels ist das?" nebo na planetcatfisch "What is my catfisch?"  neboli česky Co je to za sumce?) se sumci s červovitělíniovým zbarvením objevují poměrně často. Důvod je prostý - rozlišit je pokud neznáme jejich přesný původ není v některých případech zcela jednoduché. Jednak existuje mnoho podobných "druhů" které se vyskytují jak v Brazílii (L270, L316), Kolumbii (L129, L340) či Venezuele (L316) a navíc tito sumci vykazují značnou variabilitu zbarvení jak v šířce pruhů tak v jejich barvě. Zbarvení ryb se navíc mění s věkem. Mladé ryby mají pravidelné širší a rovné pruhy, s přibývajícím věkem se rybám pruhy zužují, přibývá jejich počet, začínají meandrovat a barvy blednout.

 

Za nejpodobnější z výše uvedených považuji brazilské L270 a kolumbijské L129 a L340. Pro akvaristu, který nemá možnost srovnání je opravdu těžké je od sebe odlišit.

 

Při možnosti srovnání a při odchovu lze opravdu dle mých zkušeností určité rozdíly vypozorovat:

 

  1. tvar těla - L270 jsou opticky delší a šthlejší, jedná se o něco větší druh, L340 jsou kratší a robustnější

 2. zbarvení dospělců - klidové zbarvení je hodně podobné, nejlépe je dle mých zkušeností ryby osvítit silným světlem, L270 zůstávají prakticky stejně černobíle zbarvené, L340 podstatně zesvětlají, mají výrazné stresové skvrny a jejich zbarvení dostane oranžový nádech;

 3. zbarvení potěru - potěr L270 je po strávení žloutkového váčku zbarven nevýrazně, kdežto na L340 je patrné kontrastní bílošedé pruhování; 

 4. barva jiker - u L270 jsou jikry krásně sírově žluté, u L340 je barva víc do oranžova.

 

Standardní zbarvení těla je černé s bílošedým červovitým pruhováním. Samci mají hranatější hlavu a husté vytrnění ocasu, samice jsou zcela hladké a hlavu maji při pohledu seshora štíhlejší. 

Jedná se o klidný a nenáročný druh vhodný pro běžná společenská akvária.

Ideální je pro chov napodobit podmínky z přírodní lokality tzn. vyšší teplota, lehce kyselá měkká voda s minimální tvrdostí i vodivostí a minimálním obsahem dusíkatých látek. Dlužno dodat že se jedná o ryby odolné, které snáší i podmínky poměrně vzdálené od výše popsaných ideálních, takže je možné je s úspěchem chovat v běžném společenském akváriu. Nádrž by měla obsahovat dostatek úkrytů. Mírné proudění vody není na škodu, ale není nutné.

 

Stravu přijímají tyto ryby převážně živočišného původu - larvy hmyzu (patentky, korhetry), drobné korýše(artemie), rybí maso a taktéž granulovaná, tabletová či vločková krmiva pro masožravce, rostlinnou stravu jsem je přijímat nikdy neviděl. S výživou ani chovem těchto ryb nejsou žádné problémy.   

Odchov je prakticky identický jako je popsáno u Hypancistrus sp. L340, samec tráví většinu svého života v jeskyni kterou si vybere. Tento druh jako většina hypancistrusů preferuje keramické jeskyně s průřezem rovnostranného trojůhelníku s délkou stran 3,5 cm a délkou 1+1/3 délky samce. Pokud je samice kvalitně krmena a zaplněna jikrama (toto zaplnění není tak výrazné jako u L340) dochází k výtěru po běžné výměně vody.

 

Pro stimulaci tření není nutno upravovat její parametry. Jikry jsou žluté, poměrně velké nejčastěji v počtu 9-12 ks. Po strávení žloutkového váčku a opuštění samcova úkrytu je nejlépe potěr umístit do malé odchovničky kde má chovatel lepší přehled o nakrmenosti potěru. Ten je velmi žravý, ideální je pravidelné krmení nauplií artémie, mikrami či kvalitním suchým krmivem pro masožravce. Častá výměna vody podporuje chuť k jídlu mladých ryb a pravidelné, kvalitní krmení zajistí jejich rychlý  růst.

 

Ideální krmení se pozná podle naplněnosti bříšek, kvalitně rozkrmené ryby je mají plné a skoro kulaté. Pokud je potěr krmen v počátcích odchovu nekvalitně, málo nebo nevyhovujícím krmivem a tzv. se podtrhne, nedosahuje následný růst v dobrých podmínkách např. u jiného chovatele rychlosti růstu plůdku správně rozkrmeného. Proto je dobré první měsíc potěr dobře kontrolovat zdali je dostatečně nasycen. Jedná se o poměrně nevelký dlouhověký druh, takže rychlost růstu potěru je řekl bych průměrná podobná jako u L340, L46 či L260.   

Velikost nádrže dostačuje pro jeden pár či chovnou skupinku okolo 50 litrů,

měla by obsahovat dostatek úkrytů z kamenů či kořenů. Dále doporučuji kvalitní dostatečně velký zaběhlý filtr. Štěrk v nádrži není problém, vhodnější je ovšem pro všechny druhy eL-sumců s přísavnými ústy dno z plochých kamenů či větších valounů podobně jako je tomu v jejich původních lokalitách na horních a středních tocích amazonských řek. Kameny mají určitě raději, kořeny tyto ryby nijak zvlášť nevyhledávají, občas je volí jako nouzový úkryt. Vyšší rostliny v lokalitě jejich výskytu nerostou, takže nádrž může být zcela bez rostlin.